بسمک یا مُبتَلی

سیدنا الاستاد حضرت علامه جوادی آملی روحی فداه در ذیل تفسیر آیه ی 124 سوره بقره

وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهیمَ رَبُّهُ بِکَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَ‏ قالَ إِنِّی جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی‏ قالَ لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمین‏ }

فرمودند: 

ابتلا و امتحان یک ابتلا و امتحان عمومی است. چیزی در جهان نیست مگر اینکه بلوای ماست؛ یعنی آزمون ماست. هر چه در روی زمین است امتحان ماست. فرمود:

{ إنا جَعَلنا ما علی الأرض زینة لها لنبلوهم أیّهم أحسن عملاً }

چیزی روی زمین نیست مگر اینکه وسیله ی آزمون ماست. حتی موت و حیات هم برای آزمون ماست: { خلق الموت و الحیوة لیبلوکم } چیزی در نشئه طبیعت نیست مگر آزمون الهی است. این یک امتحان عمومی است.

یک سلسله امتحانات، خصوصی است ک غیر از این امتحان عمومی است. امتحان عمومی هر لحظه امتحان است. 

انسان از محل کار تا منزلش وقتی رفت و آمد می کند ب صدها امر امتحان می شود.

از این طرف خدای سبحان می فرماید:

{ قُل للمؤمنین یَغُضّوا من أبصارهم }

از آن طرف چند نامحرم را هم از کنارش عبور می دهد ببیند نگاه می کند یا نه؟

از این طرف می فرماید ب اینکه:

{ لایَغتَب بَعضُکُم بعضاً }

از آن طرف یک عده را هم ب عنوان آزمون برای غیبت، او را دعوت می کنند.

اینچنین نیست ک خدای سبحان کسی را نیازماید؛

مثل اینکه از یک طرف ب حجاج می فرماید:

{ لا تَقتُلوا الصّیدَ وَ أنتُم حُرُمٌ }

از آن طرف هم می فرماید:

{ لَیَبلُوَنَّکُم بِشَیءٍ مِنَ الصّید تناله أیدیکُم و رِماحُکُم }

یعنی ما اگر ب شما گفتیم در حال احرام، صید برّی حرام است، اینطور نیست ک فقط در همان چادرهای عرفات نشسته باشید ما شما را امتحان بکنیم؛ این طور نیست. 

شما وقتی ک در حال احرامید، صید بر شما حرام است و نیاز هم دارید ب گوشت؛ ما این آهوها را از بالای کوه سرازی می کنیم ب دامنه های کوه در تیررس شما، در دسترس شما قرار می دهیم، ببینیم چه می کنید؟ 

{ لیبلُوَنَّکُم بشیءٍ من الصّید }

که :

{ تنالُهُ أیدیکم و رِماحَکُم }؛

یعنی ما این صید را در تیر رس شما بلکه نزدیکتر می آوریم در دسترس شما قرار می دهیم، ببینیم چه می کنید؟ 

از یک طرف خدای سبحان می فرماید:

{ قل لِلمؤمنین یَغُضّوا من أبصارِهِم } از این طرف هم در چشم رس نامحرم قرار می دهد.

اینطور نیست ک نیازماید؛ مرتب در تمام شؤون شبانه روز انسان در کلاس امتحان است؛ این یک مرحله ی عام.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها